Fotbal mění pravidla. Jinak se bude stavět zeď, střídat a změna je i u penalt

 
 
Foto: Profimedia.cz

Od nové sezony budou moci rozhodčí udělovat karty také trenérům.

 
 
 

Nová fotbalová sezona 2019/2020 začne v české nejvyšší soutěži v pátek 12. července, kdy proti sobě nastoupí Jablonec a pražští Bohemians. Bude to zároveň první utkání, kdy budou mít čeští fanoušci možnost vidět v akci nové změny fotbalových pravidel. Pozor, nejde o žádné české specifikum. Změna pravidel je celosvětová, schválil ji mezinárodní pravidlový výbor IFAB.

 
Článek

Aktéři zápasů elitní české soutěže, jakož i fanoušci se pomalu sžívají s postupným zavedením videa do českého fotbalu. Od nadcházející sezony si budou muset navíc zvykat i na nové úpravy pravidel, které vešly v platnost 1. června.

„Tyto změny neproběhly kvůli tomu, aby pomohly rozhodčím. Ti se s nimi, stejně jako hráči a veřejnost, naopak musí naučit pracovat a zvyknout si na ně, což je vždy složité. V první řadě jde ale o to, aby změny pomohly fotbalu jako takovému. Počítáme s tím, že ze začátku budou rozhodčí terčem časté kritiky z důvodu neznalosti fotbalových fanoušků a hráčů samotných,“ myslí si předseda pravidlové komise FAČR Jiří Kureš.

A jaké změny fotbalové fanoušky čekají?

 

1. Žádní útočící hráči ve zdi

První ze změn se týká složení hráčů v obranné zdi při přímých kopech. „Největší problém bude podle mě se změnou, že ve zdi nově nesmí stát hráč útočícího týmu. Aby se jednalo o obrannou zeď, musí v ní být minimálně tři hráči. V takovém případě musí být hráč útočícího týmu minimálně jeden metr od zdi. Celé se to posuzuje až v době samotného kopu, což bude pro rozhodčího velmi problematické posoudit,“ myslí si Jiří Kureš.

Zástupci FAČR údajně zvažovali postup, že by metrový okruh od zdi vymezoval pro lepší orientaci hráčů hlavní rozhodčí za pomoci spreje. Nakonec se ale s touto variantou na začátku sezony 2019/2020 nepočítá – a vše prý ukáže až čas.

„Pro gólmana to bude dobré v tom, že se zeď nebude tolik posouvat. Teď jsou signály takové, že útočící hráč například strčí do krajního hráče ve zdi a tím udělá prostor pro případnou střelu. Myslím, že by také mohlo ubýt zbytečných strkanic ve zdi, přerušování a napomínání hráčů rozhodčím, takže si myslím, že to je změna ku prospěchu věci,“ doplňuje svůj pohled bývalý brankář Martin Vaniak.

Hlavním cílem této změny je, aby ubylo prodlev mezi přerušením hry a samotným zahráním trestného kopu.

Při této krásné trefě Lionela Messiho proti Kolumbii například stáli ve zdi hned tři útočící hráči Argentiny, to už nyní nepůjde.